26 července, 2022

Přichází doba nájemní a končí doba vlastnická

Česká republika je vlastnickým národemV ČR vlastní nemovitost 79 % obyvatel. Komunismus změnil pohled na vlastnictví nemovitostí a Evropa se tak rozdělila na tzv. 2 bloky, východní a západní. 
Ve východní Evropě je vysoká struktura lidí, kteří vlastní nemovitost. V západní Evropě je zase více těch, kteří žijí v nájmech. Ve druhé nejchudší zemi EU, Rumunsku, bydlí ve vlastním 97 % lidí. Oproti tomu Německo, jedna z nejvyspělejších zemí Evropy, má průměr vlastnictví na 50 % a konkrétně Berlín má pouze 20 % obyvatel žijících ve vlastním
Obecně platí, že čím je region bohatší, tím se zvyšuje podíl nájemních bytů na trhu. Investoři a fondy kupují nemovitosti, které na základě poptávky uvádí na trh.  

Ceny bytů rostou, nároky bank a vysoké úroky berou lidem možnost koupit vlastní byt 
Metropole mají limitovanou velikost své plochy, tím pádem ceny nemovitostí stále rostou natolik, že si vlastnictví nemůže dovolit “běžný” člověk a tím se trh posouvá od vlastnického modelu k nájemnímu. 

Skutečnost, že si lidé více pronajímají nemovitosti, má dva hlavní důvody. Prvním je situace, která lidi k pronájmu nutí. Hypotéky jsou úrokově dražší, banky kladou více požadavků a kupní ceny jsou vyšší, takže lidé nemají jinou možnost, jelikož zkrátka nemají k dispozici 2–4 miliony z “vlastní kapsy”. Většinou není takový problém s hypotékou jako takovou, ale právě s vlastními zdroji. Druhým důvodem je, že většinou mladí lidé ani nechtějí nemovitost vlastnit. V době sdílení kol, aut apod. vidí relativně velkou volnost a především vidí, že nepotřebují 1,5 – 4 miliony svých zdrojů + půjčku hypotéky. Na pronájem stačí zaplatit nájem na 1. měsíc, provizi a kauci, což může znamenat cca 80 tisíc. Dalším faktorem je skutečnost, že průměrně každých 7 let nastávají u lidí velké změny. Například nový partner, svatba, narození dítěte, osamostatnění dítěte, rozvod, úmrtí v rodině, změna zaměstnání atd. To vše ovlivňuje životní situaci a při nájemním bydlení mají lidé volnější ruce pro změnu a přizpůsobení se nastalé situaci. 

Uprchlická vlna dále zvyšuje požadavek na počet nájemních bytů 
Do zvyšování poptávky po nájmech se nám podstatně promítá i uprchlická krize. V posledních letech jsme viděli dva extrémy. Za dob Covidu z Prahy odcházeli turisté. Lidé, kteří zde pracovali, se vraceli do svých zemí, a tak se uvolnila velká část bytového fondu. Z průměrné nabídky, kolem 8 tisíc nemovitostí na pronájem na Srealitách, se nabídka zvedla na 14 tisíc. Ceny nájemného v Praze tak padaly až o 20 %. Ke konci Covidu se lidé, kteří zde pracují, začali vracet zpět a v únoru 2022, s příchodem konfliktu na Ukrajině, vidíme opačný efekt. Krom běžných lidí, kteří se vrací zpět ze svých homeofficů, přichází lidé ze zahraničí, kteří zde hledají místo k životu. To nám najednou mění trh s volnými byty zase do opačného extrému. Nyní se pohybujeme na počtu pod 5 tisíc nabízených nemovitostí. Nájemní ceny jsou tak nyní už o něco vyšší než před Covidem.  

To je samozřejmě dobrým signálem pro naše investory, pro majitele nájemních bytů. Zde se nám ukazuje, že když dojde k poklesu, tak je většinou jen krátkodobý a je potřeba ho přečkat. U nemovitostí dlouhodobě platí, že se na trhu vždy něco uděje a přinese to krátkodobou změnu. Když stoupá cena nemovitostí, tak může dojít k poklesu nájmů. Naopak při finanční krizi klesají ceny nemovitostí ale roste cena nájmů. Zatím se nikdy nestalo, že by šel udržitel hodnoty i příjem z nájmu rázně dolů. Co se dělo častěji bylo, že šly obě varianty nahoru, tzn. do Prahy přicházelo více lidí, co současně kupují a současně chtějí dál pronajímat. 
Velký zájem o pronájmy vnímají i naši kolegové z oddělení pronájmů, kteří aktuálně evidují na každých 10 nemovitostí 70 požadavků denně. 
 
Co tedy příchod doby nájemní znamená pro investory? 
Ceny nemovitostí půjdou pravděpodobně nadále nahoru a čeká nás dlouhodobý růst nájmů. 
Je velice důležité věnovat pozornost přípravě nemovitosti na pronájem. Kvalitní byty jsou téměř ihned obsazené, zatímco ty horší zůstávají v nabídce dlouho. 
Když budete nabízet kvalitní byt, přilákáte kvalitní zájemce, kteří jsou ochotni složit kauci a smlouvu elektronicky podepsat ihned, a to jen na základě virtuální prohlídky, aby o byt nepřišli. Zároveň se u kvalitních nemovitostí lépe kladou požadavky na udržování úrovně kvality nemovitosti a snáze se pravidelně navyšuje nájemné. 

Mohlo by Vás zajímat

Investice
Proč investovat do nemovitostí v době recese

V době, kdy je ekonomika v normálu, nemají lidé problém nakupovat. Často kupují nevýhodně a nemovitosti přeplácejí. Naopak ve chvíli, kdy se ekonomika pozastaví nebo klesá (recese), velká část investorů vyčkává. Jsou přesvědčeni, že během posledního růstu jsou ceny už tak vysoko, že musí každou chvíli spadnout.   Část investorů toho však dokáže využít. Propad nebo […]

Přečíst článek
Nájemní bydlení
Přichází doba nájemní a končí doba vlastnická

Česká republika je vlastnickým národem. V ČR vlastní nemovitost 79 % obyvatel. Komunismus změnil pohled na vlastnictví nemovitostí a Evropa se tak rozdělila na tzv. 2 bloky, východní a západní. Ve východní Evropě je vysoká struktura lidí, kteří vlastní nemovitost. V západní Evropě je zase více těch, kteří žijí v nájmech. Ve druhé nejchudší zemi EU, Rumunsku, […]

Přečíst článek
Investice
Jak inflace 16 % okrádá každého z nás

Aktuální míra inflace je 16 %. Co to pro nás znamená? Co to znamená pro ty, kteří disponují vyšší hotovostí? Co s tím můžeme dělat?  Míra inflace vystoupala v červnu 2022 na 16 %. Po delším období nízké inflace, které jsme zažívali v letech 2016 – 2020, když v květnu 2016 byla inflace 0,1 %, došlo […]

Přečíst článek

Získejte informace z oblasti:

VŠECHNY ČLÁNKY
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram