5 června, 2022

Jak inflace 16 % okrádá každého z nás

Aktuální míra inflace je 16 %. Co to pro nás znamená? Co to znamená pro ty, kteří disponují vyšší hotovostí? Co s tím můžeme dělat? 
 
Míra inflace vystoupala v červnu 2022 na 16 %. Po delším období nízké inflace, které jsme zažívali v letech 2016 – 2020, když v květnu 2016 byla inflace 0,1 %, došlo v roce 2021 k jejímu růstu. Dle údajů ČSÚ dosahovala inflace v srpnu 2021 4,1 %, v prosinci 2021 vzrostla na 6,6 % a od ledna 2022 došlo k navýšení až na avizovaných 16 %. 
 
Výsledkem této vzrůstající tendence míry inflace je snížení reálné hodnoty peněz, jinými slovy peníze ztrácí svoji hodnotu a my si můžeme za ně méně koupit. 
 
Vliv na míru inflace měly zejména události, resp. důsledky karanténních opatření a omezení v některých odvětvích během Covidu a s tím spojený nedostatek zboží, probíhající válka na Ukrajině, růst cen zboží a energií. Značnou část těchto skutečností nejsme schopni přímo ovlivnit. 
 
Jak nejlépe chránit sebe a své prostředky před inflací?  
Primárním cílem by měla být ochrana peněžních prostředků a majetku před dopady inflace, sekundárním pak jejich zhodnocení. Zhodnotit majetek lze prostřednictvím spoření nebo investování. V současné době spořící účet není investicí, neboť při současné úrokové sazbě spořících účtů 2 % (výjimečně až 5,7 %) nedochází ke zhodnocení peněžních prostředků, nýbrž stále ke ztrátě 10 % (výnos je nižší než inflace). 
 
Je důležité zdůraznit, že i když inflace klesne, tak se kupní síla už nikdy nevrátí na původní hodnotu. Neznamená to, že až se situace zlepší, tak se zlepší i naše situace. My budeme také na nové kupní síle a už si zkrátka vždy koupíme za ty nominálně stejné peníze méně, než bychom si koupili teď
 
Při 16% inflaci není jednoduché vybrat správnou cestu pro investici. Nicméně nemovitosti a akcie (skrze dobrý podílový fond nebo index) jdou dlouhodobě cestou, kdy pokryjí inflaci. V současnosti to však bohužel dokáží jen nemovitosti. Akcie mají aktuálně propad o 23 %, zejména vlivem konfliktu na Ukrajině a dalších situací ohledně Covidu. Zatímco investice do nemovitostí zhodnocují majetek o 17–18 % (podle posledních reportů).  
Od roku 1999 do roku 2019 byl průměr nárůstu hodnoty nemovitostí 7,9 % p.a. a do současnosti je to dokonce kolem 10 % p.a. K tomu je potřeba přičíst nájemné, které se v praxi zvyšuje každý rok v průměru o cca 5 % p.a. Když si tedy k hodnotě nemovitosti přičteme nájemné, dlouhodobě nám pokrývají inflaci a ještě vyděláváme. 
 
Pro každého investora na světě jsou základem úspěšné investice dva pilíře. Jedním je akciová investice a druhým jsou nemovitosti. Nemovitosti v Praze jsou dlouhodobě velmi dobrým nástrojem pro ochranu vašich peněz.

Chcete ochránit své peníze investicí do nemovitosti? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.

Mohlo by Vás zajímat

Investice
Aktuální situace na trhu s nemovitostmi v Praze

Jaká jsou očekávání pro další vývoj cen nemovitostí v Praze? Jaké jsou nejžádanější čtvrti v Praze pro investování?

Přečíst článek
Investice
9 tipů pro správu investičních nemovitostí v Praze

Jak najít vhodného nájemce? Jak zvládnout údržbu a opravy nemovitosti? Jaké jsou právní a daňové aspekty správy investičních nemovitostí v Praze?

Přečíst článek
Investice
David Bureš: Český rezidenční trh se stabilizuje, čekáme zrychlený průběh vývoje po finanční krizi

David Bureš: Český rezidenční trh se stabilizuje, čekáme zrychlený průběh vývoje po finanční krizi

Přečíst článek

Získejte informace z oblasti:

VŠECHNY ČLÁNKY
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram